Ketozisin önlenmesinde dikkat edilmesi gerekenler

İneklere kuru dönemin son 15-20 gününde (doğuma 2-3 hafta kala) süt yemi uygulanmasına başlanmalıdır…

1. Süt ineklerine özellikle buzağılamayı izleyen günlerde yeterli enerji verilmelidir. Bu bağlamda hayvanlar standartlar ölçüsünde hatta bir miktar üzerinde beslenmelidir.

2. İnekler kuru dönemde iyi bir kondisyonda tutulmalı, yağlanmaları önlenmelidir. Yağlı ineklerde buzağılama sonrası yem tüketimi düşer ve rezervleri tükenen inekler ketozise meyilli olurlar.

3. Özellikle ketozise meyilli ineklere kötü kaliteli silaj yemi verilmemelidir çünkü kötü kaliteli mısır silajları bütirik asit bakımından oldukça zengindir ve enerji değerleri düşüktür.

4. Ketozis tespit edildiğinde mümkün olduğu kadar kısa süre içinde glikoz takviyesi gerekir. Bu takviyeden sonra ineklerde iştah normale döner.

İneklere kuru dönemin son 15-20 gününde (doğuma 2-3 hafta kala) süt yemi uygulanmasına başlanmalıdır. Süt yemi miktarı günlük 3 kg. ile başlayıp yavaş yavaş arttırılarak doğuma son bir hafta kala maksimum günlük 5-6 Kg’a çıkarılmalıdır. Laktasyonun özellikle ilk 6 haftasında ani yem değişikliklerinden kaçınılmalı, laktasyon sırasında iyi kaliteli, yüksek enerjili, lezzetli kaba ve konsantre yemler tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir