Yem tüketimi

Süt katılarının yapısına giren besin maddeleri prekürsorleri yem ile sağlanır. Bu nedenle, yem tüketimindeki bir artış, genellikle süt veriminde bir artışla sonuçlanır…

Süt katılarının yapısına giren besin maddeleri prekürsorleri yem ile sağlanır. Bu nedenle, yem tüketimindeki bir artış, genellikle süt veriminde bir artışla sonuçlanır. Genellikle, yağ, protein ve laktoz miktarlarındaki oransal artış, süt miktarındaki artışla aynı olur. Süt kompozisyonunda değişiklikler az olur.

Yem tüketiminin maksimize edilmesiyle, laktasyonun erken dönemi sırasında negatif enerji dengesinin oluşumu minimize edilir. İnekler kullandıklarından daha fazla enerji aldıklarında (pozitif enerji dengesi) vücut ağırlığı tekrar artar (kilo kazanır), vücut kondisyon kaybı minimize edilir ve inekler normal yağ ve protein içeriğine sahip süt üretir. Yem tüketiminin artması ve sonuçta enerji alımındaki artış; sütün protein miktarını % 0.2-0.3 arttırabilir.

Yüksek verimli inekler günlük olarak canlı ağırlıklarının % 3.5-4.0’ü kadar kuru yem maddesi tüketmelidir. Sürü bu miktardan az tüketecek olursa, verimi kısıtlanmış olur.

Süt verimini etkileyen başlıca faktörler aşağıda verilmiştir:

• Yemlik idaresi (yemliği boş değil, temiz tut)
• Yemleme sıklığı
• Yem sıralaması
• Kuru madde tüketimini optimize etmek için rasyonun su miktarı % 25-50 arasında olması
• Sosyal ilişkiler ve sürünün grup stratejisi
• Ani rasyon değişiklikleri
• Fiziksel özellikler
• Çevre ısısı

Düşük lifli, yüksek tahıl içerikli rasyonların verilme sıklığının arttırılması süt yağını arttırır. En fazla artış, kaba yem oranı %45’den az olan durumda elde edilir. Yemler lezzetli ve günde en az bir kez karıştırılarak veriliyorsa, toplam karışım rasyon (TMR) şeklinde verilmesi yemleme sıklığını daha az önemli hale getirir. Sıcak havalar sırasında yemleme sıklığının arttırılması taze ve lezzetli yem tüketimine yardımcı olur.

Nasıl yardım edebiliriz?

Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1998 Yılından Günümüze Sofralarınızdaki Lezzet "iSAŞ GIDA" Ürünleri Gör

radyo dinle risale sosyal paylaşım platformu