Un Çeşitlerimiz

Un Nasıl Yapılır

Ülkemizde en fazla kullanılan gıda hammaddelerinin başında un gelmektedir. Kullandığımız un’un hammaddesi ise buğdaydır. Başta ekmek üretiminde kullanılan un, mutfaklarımızda binbir çeşit lezzetli yiyeceklere dönüşmektedir. Biz de bu lezzetlerin ana maddesi un’un nasıl yapıldığını sizlere anlatmak istedik;

Buğdaylar un fabrikasına getirilir ve kalitesine göre ayrılırlar. Öğütme işleminden önce tamamı yıkanır ve 24-36 saat süreyle beklemeye alınırlar. Bekletilme işleminden sonra buğdaylar fabrikada öğütülerek un haline getirilir.

Unbuğday çekirdeklerinin öğütülmesiyle elde edilmektedir demiştik. Buğday çekirdekleri üç katmandan oluşmaktadır. Bunlar; Tahılın dış katmanı olan kepek, çekirdeğin içindeki tohum ve beyaz un yapılan endosperm denilen bölümlerdir.

Buğdayın öğütülme işlemi sırasında bu üç bölüm ayrıştırılır ve değişik tipte un elde etmek için yeniden birleştirilir. Un üretiminde sert kırmızı kışlık, yumuşak kırmızı kışlık, sert kırmızı yazlık, yumuşak kırmızı yazlık ve durum buğdayı kullanılmaktadır.

Un yapımında kullanılan buğdayın sertliği ortaya çıkan un’un protein oranını belirler. Yumuşak olan buğday düşük protein içerdiğinden kek, hamur, kurabiye, bisküvi ve hamur işinde kullanılmaktadır. Sert buğdaydan elde edilen un ise ekmek yapımında kullanılır. Durum buğdayından elde edilen un ise makarna üretiminde kullanılmaktadır.

Nasıl yardım edebiliriz?

Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

radyo dinle risale sosyal paylaşım platformu